Erik je pôvodom z Popradu, jeho mamka bola od narodenia nevidiaca pod svoje ochranné krídla si ho vzala babka, ktorej Erik zasvietil celý svoj život. Pri spomienke na ňu sa mu tisnú slzí do očí. ” Nemal som to jednoduché staral som sa o mamku, tetu a dve malé deti ktoré som vychoval ako keby boli moje vlastné.” Hovorí svorne Erik.

“Babka bola skvelá kuchárka od nej som sa naučil variť, po čase som si vytváral jedla z vlastnej fantázie.” Pokračuje ďalej precitlivelý 38-ročný kuchár.

Pred 6 rokmi si začal cez facebook písať s pohľadným mužom menom Jeňa, ktorý pochádzal z Českej republiky ten, ale dlhodobo žije v Kanade. Po dvoch mesiacoch spoločného písania si cez sociálnu sieť Jeňa poslal Erikovi letenku, aby za ním priletel do Kanady.

Pre kanadu nebezpečný a nežiaduci ! 

Erika do Kanady s počiatku nepustili, údajne bol pre Kanadský štát velmi nebezpečný a nežiadúci a vrátili ho späť. Prečo Kanada s týmito informáciami disponovala to však nikto netuši, Erik nebol totiž nikdy trestany. O tom to prípade informovali aj české média až po ich zverejnení sa mu podarilo do Kanady dostať.

6 rokov spoločného života

Nemal si strach ísť do Kanady za cudzím človekom ?

“Áno mal ! Predsa Jeňa  bol vtedy  pre mňa cudzí človek nevedel som čo od neho môžem očakávať. Ako vidíte dnes sme spolu už šiesty rok neľutujem, že som ho spoznal a prišiel sem za ním, máme sa radi a nikdy by som ho neopustil” Dodáva Erik.

Vaše žive vysielania sledujú aj deti od 3-rokov až po seniorov, máte veľkú sledovanosť aj vďaka vašim administrátorom, ktorí vám stránku spravujú ako to vy osobne dvaja vnímate ?

“Chceme sa  v prvom rade poďakovať aj prostredníctvom vašej redakcie spravodajstva PRESS.TV našim adminom za každý čas strávený s nami v našej skupine  a facebookovej stránke “E Bul Avry” veľmi si to vážime bez nich by sme to nedali.”

Čo znamenajú slova E Bul Avry ?

“E Bul Avry vzniklo z ničoho nič vždy keď Erik niečo piekol v trúbe  vtedy mu vyčnieval z nohavíc zadok, to si všimli diváci ktorí nás sledovali cez live stream a ihneď  začali písať po rómsky ,že Erik má E Bul Avry no a tak to vzniklo je to veselé a hlavne velmi chytľavé slovo.”

Ktoré jedla najradšej varíte ?

Varíme radi všetky jedla rómske, české, slovenské až po rôzne tradičné a hlavne špeciality.

Kto je Gucci ?

Gucci je náš psík ktorý je súčasťou nášho života

Za to obdobie som s Guccim veľa zažil, a mnohé som sa naučil aj o sebe samom. Po pravde, s Gucci som až do teraz veľmi necvičil, a uvedomil som si, že to bola skôr moja pohodlnosť. Veď ľahšie je si dať do úší slúchadlá a nič neriešiť. Aj to som sa rozhodol v poslednej dobe zmeniť,teraz je súčasť nášho života.

Vaše jedla sú nedotknuteľne !?

Medzi tradičné jedlá nášho regiónu patria GÓJA a Marikle,  je to nedotknuteľne jedlo ktoré milujú gumárni  rôznych vekových kategórii.

Ale väčšina Rómov  GOJA nemajú radi z čoho Sú?

O Rómoch je všeobecne známe, že okrem tanca, spevu a hudby aj radi varia. Tradičné jedlo gója alebo balane je vlastne plnené bravčové črevo.

V rómskej kuchyni prevládajú skôr jednoduché jedlá. Je to dôsledok toho, že v rodine často nie je dostatok financií na drahé suroviny. Potraviny musia byť preto ľahko dostupné a mali by sa nájsť v rómskej domácnosti v časoch aj nečasoch.

Na dobré jedlo si Rómovia veľmi potrpia.

„Je dôležité, aby rómska žena vedela dobre variť, nech som najedený a spokojný. Našťastie, moja žena vie dobre variť,“ Erik a Jeňa  teraz už z Kanady.

Nie každému však gója chutí. Tatiana Berková z Bôľu pri Košiciach toto jedlo ešte nikdy neochutnala, aj keď je Rómska a doma ho občas varia.

„Ja to nejem, mne to smrdí,“ povedala  A. Cinová ktorá pracuje na ako metská občianska hliadka MOPS. Tvrdí, že jej manžel Marian  gója zbožňuje a varia to doma len vtedy, keď je ona na internáte.

V minulosti bolo gója tradíciou, dnes už je raritou.

Dnešné rómske babičky spomínajú, ako museli po zabíjačke tieto črevá ručne čistiť, aby sa z nich dala pripraviť táto špecialita. Dnes už vyčistené bravčové črevá dokážete kúpiť skoro v každom mäsiarstve.

Generácia mladých žien často ani netuší, ako sa gója pripravuje. Vraj za to môže modernizácia a nevôľa rodičov naučiť ich toto jedlo pripravovať. Kedysi bola gója na stole každú nedeľu, no teraz sú populárnejšie rezne. Tie sú jednoduchšie na prípravu.

Ak budete na návšteve u Rómov a dajú vám na stôl pečené gója alebo akékoľvek iné jedlo, tak určite neodmietnite. Ide o poctu, ktorú sa vám snažia preukázať. Ak sa neponúknete, môže to byť pre rodinu urážka a ona už nebude chcieť s vami udržiavať kontakt.

Medzi ďalšie rómske tradičné jedlá patria placky marikľa, údené rebrá pašvare, či cigánske rezne.

Ohúrili ste vašich divákov a fanúšikov čim to je ?

Máme svoje logo a dokonca trička ,zástery, a drobné prezenty, ktoré nás vystihujú a naši fanúšikovia ich môžu objednať alebo dokonca vyhrať v našich súťažiach.

Zveřejnil(a) E Bul Avry dne Neděle 23. srpna 2020

Viac nájdete TU-https://www.facebook.com/jan.entner.3701

https://www.facebook.com/groups/393712141315680

 

Redakcia spravodajstva PRESS.TV