Prvá veľká otázka celoplošného testovania je zodpovedná. Podľa informácii portálu Aktuality.sk nebude povinné ale dobrovoľné. Zhodli sa na to vládne strany na koaličnej rade. V hre je tak teraz možné odmeňovanie ľudí, ktorí si nechajú test urobiť.

Informáciu už potvrdil aj predseda vlády Igor Matovič na utorkovej tlačovej konferencii. Podrobnosti chce však oznámiť spolu s ostatnými koaličnými partnermi.

Pilotná časť testovania prebehne už tento víkend a to v súčasnosti najkritickejších okresoch, teda v Námestove, Dolnom Kubíne, Tvrdošíne a Bardejove.

Hlavná časť testovania sa uskutoční v dňoch od 30. októbra do 1. novembra 2020 a v dňoch od 6. až 8. novembra 2020, pričom aktuálne je identifikovaných takmer 5-tisíc odberných miest. Zároveň dávame do pozornosti, že testovať bude personál so zdravotníckym vzdelaním, teda nie preškolení vojaci.

Ministerstvo sa bude snažiť testovanie zabezpečiť tak, aby sa ľudia navzájom nenakazili. Na odber by ich mali zvolávať na určitý čas podľa abecedy, aby sa v miestnosti naraz nestretlo nekontrolovateľné množstvo ľudí.

Zdroj: https://www.tvnoviny.sk/